İran’dan dünyadaki Müslümanlara Kudüs çağrısı!


İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani yaptığı açıklamada, Müslümanları bazı ülkelerin bölgede İsrail ile kurduğu ilişkilerdeki komploya karşı dikkatli olmaya çağırdı.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, İran devlet televizyonu tarafından canlı yayınlanan açıklamasında ABD’ye Kudüs konusundaki sinsi ve kirli emelleri için ültimatom verdi.

“ALÇAK PLANA İZİN VERMEYECEĞİZ”

Kudüs’e büyükelçilik açarak İsrail’in Başkentini Kudüs olarak tanımayı hedefleyen plana karşı açıklama yapan Hasan Ruhani dünyadaki bütün Müslümanlara çağrıda bulunarak, “Dünyadaki Müslümanların bu alçak planın meyvesini vermesine izin vermeyeceğine eminim.” dedi.

Ruhani, Orta Doğu’daki bazı ülkelerin “utanmaz bir şekilde” İsrail ile gizlice iyi ilişkiler kurmaya çalıştığını iddia etti.

“AÇIĞA ÇIKTI”

Devlet televizyonunun yayınladığı metinde ise, “Bölgedeki bazı İslam ülkelerinin utanmadan Siyonist rejime yakın olma durumu açığa çıktı” ifadelerine yer verildi.

TÜRKİYE VE İSLAM ALEMİ’NDEN ORTAK TEPKİ

ABD’nin sinsi planı başta Türkiye olmak üzere tüm İslam aleminde karşılık buldu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ilişkilerin askıya alınabileceği sinyallerini verirken, Arap Birliği de konuya ilişkin barışa müzakerelerine büyük zarar verir açıklamasını yapmıştı.

ERDOĞAN “KIRMIZI ÇİZGİMİZ” DEMİŞTİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan resmi sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “ABD’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma kararı almaya hazırlandığı yönündeki haberleri üzüntüyle takip ediyoruz. İslam İşbirliği Teşkilatı Dönem Başkanı olarak, bu konunun sonuna kadar takipçisi olacağımızı buradan bir kez daha ifade etmek istiyorum.

Filistin halkının yaraları kanamaya devam ederken, hak ihlalleri, zulüm ve baskılar sürerken, İsrail’e destek mahiyetinde böyle bir kararın alınması, sadece uluslararası hukukun ihlali değil, aynı zamanda insanlık vicdanına da vurulmuş ağır bir darbe olur.

ABD’yi, bölgedeki sorunları daha da derinleştirecek böyle bir adım atmaması konusunda ikaz ediyoruz. Kudüs, Müslümanların kırmızı çizgisidir.” demişti.

ABD’nin büyükelçiliği Kudüs’e taşıma planı, İsrail’in başkentinin Kudüs olarak tanınması planını deşifre etmişti.

İran’dan dünyadaki Müslümanlara Kudüs çağrısı!